Opublikowany przez: Monika C. 2019-10-29 15:54:16
Autor zdjęcia/źródło: Kamica nerkowa u dzieci @Photo by Kyle Nieber on Unsplash
Na kamicę nerkową chorują już nawet kilkumiesięczne dzieci!Liczba chorych maluchów jest tak duża, że lekarze zaczynają mówić o epidemii! Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest tak prosta, że aż trudno w nią uwierzyć... Otóż w diecie dzieci jest zbyt dużo czekolady i soków zagęszczonych, zamiast wody.
Kamica nerkowa u małych dzieci (do 6. roku życia) nie daje wyraźnych objawów, do chwilki aż pojawi się kolka nerkowa. Są jednak pewne symptomy, które powinny zwrócić uwagę rodziców: nawracające infekcje układu moczowego, widoczny niepokój podczas siusiania, lub widoczne małe skrzepy na bieliźnie lub pieluszce. Nikt – pediatrzy, a zwłaszcza rodzice, nie podejrzewa, że trzeba sprawdzić nerki, ponieważ kamica nerkowa najczęściej pojawiała się dopiero u osób dorosłych. Teraz na kamicę nerkową choruje aż 3. procent populacji dziecięcej – mówi dr Andrzej Haliński – chirurg urolog dziecięcy, wojewódzki konsultant w dziedzinie urologii dziecięcej z Zielonej Góry. Najmłodszy pacjent miała tylko 7. miesięcy! Niestety choroba jest rozpoznawana dopiero w chwili wystąpienia bolesnych objawów, wodonercza i nawracających kolek.
Kamienie nerkowe fragmenty nagromadzonych minerałów, które tworzą się w nerkach, gdy organizm nie odfiltrowuje prawidłowo soli z moczu. Kamienie mogą tworzyć się wapnia, szczawianu, kwasu moczowego czy struwitu, a rozmiar może się wahać od malutkich, trudnych do wykrycia aż po duże, które usuwa się chirurgicznie.
Powstawanie kamieni w nerkach to proces. Sprzyjają mu wady układu moczowego, zaburzenia metaboliczne (zaburzenia wchłaniania i wydalania związków mineralnych), zakażenia układu moczowego. Okazuje się, że zachorowania mają także związek z dietą i trybem życia dzieci. Dzieci jedzą zbyt dużo przetworzonej żywności, w której jest zbyt dużo soli i cukru. Co gorsze, zamiast wody do picia, która wypłukuje osady z nerek rodzice podają dzieciom zagęszczone soki. Problemem jest zbyt dużo węglowodanów w diecie, a gęste soki dodatkowo obciążają nerki zamiast je przepłukiwać. Urolog jednak przestrzega, że nie każda woda jest dobra dla dzieci. Nie powinny pić wody wysoko zmineralizowanej i tej z kranu, która jest twarda i szybko tworzy się kamień. U dzieci najczęściej powstaje kamica szczawianowa lub fosforanowa, kiedy jedzą one dużo baraniny, czekolady i piją dużo herbaty. Niekorzystne działanie mają także fast foody i słodycze, które powodują zaparcia i rozregulowują metabolizm. A zaparcia nie tylko zakłócają prawidłowe wchłanianie i wydalanie związków z organizmu, ale ucisk ściany końcowego odcinka jelita grubego na pęcherz może powodować trudności w opróżnianiu pęcherza, a co za tym idzie stany zapalne układu moczowego.
Endoskopowe leczenie kamicy nerkowej wśród dorosłych jest już standardem, ale ciągle, nie tylko w Polsce, istnieje problem z leczeniem tą metodą dzieci. A choroba coraz częściej pojawia się w populacji dzieci. Największą ilość zachorowań na kamicę nerkową odnotowuje się wśród dzieci w wieku 5-12 lat, ale najmłodsi mają kilkanaście miesięcy! Operacje przez cięcie spowodowane są nie tylko brakiem drogiego mikrosprzętu, ale też brakiem doświadczonych urologów dziecięcych. Pole operacyjne jest tu wyjątkowo małe – przekrój dziecięcego moczowodu wynosi tylko 2-4 mm.
Dr Andrzej Haliński dziecięcy chirurg urolog wykonał już kilka pierwszych zabiegów leczenia kamicy nerkowej u dzieci metodą endoskopową.
Źródło: zielonagora.wyborcza.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.